Caritas Mitropolitan Greco-Catolic Blaj Biserica Romana Unita cu Roma, Greco-Catolica Renovabis Humanitäre Hilfe Windesheim e.V. LilianaDesign: web design, creare site Stiri si Reportaje Alba

Intra in direct cu moderatorul

Trimite mesaje online

blajfm@yahoo.com

Sondaj RadioBlaj.ro
Cat de des asculti Radio Blaj?
zilnic
saptaminal
lunar
mai rar

Blaj: a XXI-a ediție a Concursul Național de Poezie ,,Ocrotiți de Eminescu” s-a desfășurat online - Rezultate

Număr mare de participanți la ediția din acest an a Concursul Național de Poezie ,,Ocrotiți de Eminescu”! Ajunsă la ediția a XXI-a, manifestarea s-a desfășurat doar în mediul on-line, din cauza pandemiei de Covid 19 și nu a avut decât Secțiunea de Creație artistică.

La această secțiune au participat, cu o debordantă spontaneitate și energie creatoare, peste 80 de elevi de gimnaziu, liceeni și studenți, dornici să-și demonstreze talentul și interesul pentru cultivarea limbii române, în încercarea de a descoperi forța demiurgică a cuvântului, ascunsă în simboluri și metafore. Chiar dacă uneori se simte tensiunea efortului creator, acest fapt este cu desăvârșire depășit de senzația plăcută a prospețimii viziunii artistice și de exuberanța vârstei, ne-a informat profesoara Claudia Oancea-Raica.


Concursul Național de Poezie ,,Ocrotiți de Eminescu”, a fost organizat și în acest an sub auspiciile ASTREI, Despărțământul ,,Timotei Cipariu” Blaj, președinte Ioan Mihălțan și președinte onorific dr. Mircea Frențiu.

Geniul eminescian este nemuritor, iar creația ,,luceafărului poeziei românești” rămâne o sursă inepuizabilă de inspirație pentru generația contemporană.

Creațiile laureaților au fost selectate cu abnegație și echilibru valoric de către reprezentanții juriului, format din: președinte – IRINA PETRAȘ, președinte al Filialei Cluj a Uniunii Scriitorilor din România, istoric și critic literar, doctor în litere, traducător și eseist și membri: Nicolae Băciuţ, poet, publicist, prozator, eseist, istoric și critic literar, redactor, membru al Uniunii Scriitorilor din România, Filiala Brașov; Monica Grosu, eseist, istoric și critic literar, membru al Uniunii Scriitorilor din România, Filiala Alba-Hunedoara, prof. dr. Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș, Maria-Daniela Lorinczi-Pănăzan, eseist, istoric și critic literar, membru al Uniunii Scriitorilor din România, Filiala Sibiu, prof. dr. Colegiul Național ,,Gheorghe Lazăr” Sibiu; Valentin Marica, scriitor, poet și publicist, membru al Uniunii Scriitorilor din România, Filiala Cluj și Claudia Oancea-Raica, vicepreședinte Astra Blaj, prof. dr. Colegiul Național ,,Inochentie Micu Clain” Blaj.

Au fost acordate numeroase premii, mențiuni și premii speciale celor mai talentați participanți. Anul acesta Marele Premiu i-a revenit elevei Teodora Tămaș de la Seminarul Teologic Ortodox “Sfântul Simion Ștefan” Alba Iulia, prof. coordonator Topîrcean Natalia Asinefta. Din palmaresul concursului, Premiul I, la Creație, Secțiunea studenți, a fost câștigat de Andreea Alexandra Toader, Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, Facultatea Construcții de Mașini; Premiul I, Secțiunea liceeni - Ivan Timeea Maria, Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, prof. coordonator Simu Carmen; Gliga Alexandra Elena, Colegiul Național Militar ,,Mihai Viteazul” Alba Iulia, prof. coordonator Mureșan Simona; Muntean Georgiana-Daniela, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” Sibiu, prof. coordonator Maria-Daniela Lorinczi; Anisia-Maria Pădurean, Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu, prof. coordonator Lidia Carmen Pircă, Premiul I, Secțiunea elevi de la școli gimnaziale - Loloiu Maia Daniela, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” Sibiu, prof. coordonator Maria-Daniela Lorinczi și Coca Bianca, Școala Gimnazială Vatra Moldoviței – jud. Suceava, prof. coordonator Bîndiu Cristina.

Organizatorii mulțumesc, din suflet, tuturor celor care au făcut posibilă desfășurarea concursului și anul acesta: juriului, celor 80 de participanți și profesorilor coordonatori! Bilanțul a fost unul prolific, prin care se confirmă, pe de o parte, originalitatea versurilor, vitalitatea elanului creator și spontaneitatea limbajului din creațiile concurenților, iar, pe de altă parte, simțul critic și idealul estetic al unui juriu prestigios, care a selectat și analizat cu obiectivitate lucrările participanților.

„Sperăm ca anul viitor să organizăm Concursul Național de Poezie ,,Ocrotiți de Eminescu” la Blaj, pentru ca laureații să se poată bucura de festivitățile de premiere și toți concurenții să trăiască la unison emoția artistică, sub ocrotirea geniului eminescian”, afirmă profesoara Claudia Oancea-Raica, vicepreședinte Astra Blaj.

PALMARESUL CONCURSULUI NAȚIONAL DE POEZIE OCROTIŢI DE EMINESCU’’


Ediţia a XXI-a, Blaj, 29-30 ianuarie 2021

SECȚIUNEA CREAŢIE (concurs on-line)
Membri ai juriului:
Președintele juriului: IRINA PETRAȘ, președinte al Filialei Cluj a Uniunii Scriitorilor din România, istoric și critic literar, doctor în litere, traducător și eseist;
Maria-Daniela Pănăzan, eseist, istoric și critic literar, membru al Uniunii Scriitorilor din România, Filiala Sibiu;
Monica Grosu, eseist, istoric și critic literar, membru al Uniunii Scriitorilor din România, Filiala Alba-Hunedoara, prof. dr. Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș;
Valentin Marica, scriitor, poet și publicist, membru al Uniunii Scriitorilor din România, Filiala Cluj;
Claudia Oancea-Raica, vicepreședinte Astra Blaj, prof. dr. Colegiul Național ,,Inochentie Micu Clain” Blaj;
Nicolae Băciuţ, poet, publicist, prozator, eseist, istoric și critic literar, redactor, membru al Uniunii Scriitorilor din România, Filiala Brașov.

1. Secțiunea LICEENI

MARELE PREMIU
TEODORA TĂMAȘ, clasa a XII-a, Seminarul Teologic Ortodox “Sfântul Simion Ștefan” Alba Iulia (prof. coordonator Topîrcean Natalia Asinefta)
PREMIUL I
IVAN TIMEEA MARIA, clasa a XII-a, Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj (prof. coordonator Simu Carmen)
ANISIA-MARIA PĂDUREAN, clasa a IX-a, Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu, (prof. coordonator Lidia Carmen Pircă)
GLIGA ALEXANDRA ELENA, clasa a XI-a, Colegiul Național Militar ,,Mihai Viteazul” Alba Iulia (prof. coordonator Mureșan Simona)
PETRUȘCA GIULIA, clasa a X-a, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” Sibiu, (prof. coordonator Anamaria Cristina Coroian)
MUNTEAN GEORGIANA-DANIELA, clasa a XI-a, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” Sibiu (prof. coordonator Maria-Daniela Lorinczi)

PREMIUL AL II-LEA
CUC-SIMUȚIU ANDREI, clasa a XI-a, Colegiul Național Militar ,,Mihai Viteazul” Alba Iulia, (prof. coordonator Mureșan Simona)
MATEAN MARIA, clasa a XII-a, Palatul Copiilor Bistrița, (prof. coordonator Nușfelean Ionela-Silvia)
Muntean Diana Ana, clasa a X-a, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” Sibiu, (prof. coordonator Anamaria Cristina Coroian)
JEREGHI PATRICIA, clasa a XII-a, Liceul Teoretic „Alecu Russo” Cojușna, raionul Strășeni, R. Moldova, (prof. coordonator Maria Prodan)
PĂCURAR MARIA, clasa a XII-a, Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj (prof. coordonator Claudia Oancea-Raica)
DRAGNEA ȘTEFANIA-ALEXANDRA, clasa a X-a, Colegiul Național “Gheorghe Munteanu Murgoci” Brăila, (prof. coordonator Vasiliu Gabriela)

PREMIUL AL III-LEA
MATEIU PAULA, clasa a XI-a, Colegiul Național ,,Avram Iancu”, Câmpeni (prof. coordOnator Diana Stan)
VARGA DANIELA, clasa a XI-a, Liceul Teoretic "Samuil Micu", Sarmasu, judetul Mureș, Câmpeni (prof. coordonator Brâandaș Corina Rodica)
MĂCIUCA OPRIȘANU MARA, clasa a IX-a, Colegiul Național “Gheorghe Munteanu Murgoci” Brăila, (prof. coordonator Vasiliu Gabriela)
SCURTUL BIANCA, clasa a XII-a, Liceul Teoretic ”Liviu Deleanu”, municipiul Chișinău - Republica Moldova, (prof. coordonator Serjantu Ana)
TĂNASE MARIO CONSTANTIN, clasa a X-a, Colegiul Național Militar ,,Mihai Viteazul” Alba Iulia, (prof. coordonator Mircea Cosmina)
COJA OANA-MARIA, clasa a X-a, Liceul Teoretic „Octavian Codru Tăslăuanu”, Toplița (prof. coordonator Luminița Maria Csiki)
TOADER IOANA-ILINCA, clasa a IX-a, Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia (prof. coordonator Carmen Busuioc)

MENȚIUNI
TIMAR NICOLA, clasa a IX-a, Clubul Copiilor Năsăud (prof. coordonator Maria Rus)
BLAGA REBECA-IOANA, clasa a IX-a, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș (prof. coordonator Cândea Tereza)
NISTOR CRISTINA, clasa a IX-a, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș (prof. coordonator Cristina Sterca)
SINIȚARI MIHAI, clasa a XII-a, Liceul Teoretic „Ion Inculeț” Raionul. Strășeni, s. Vorniceni - Republica Moldova (prof. coordonator Condrea Zinaida)
SIMILACHE LIVIA-ANEMONA, clasa a X-a, Liceul Teoretic Teiuş (prof. coordonator Pop Romina-Maria)
MARIA-GABRIELA DĂNGULEA, clasa a X-a, Liceul Teoretic "Axente Sever", Mediaș (prof. coordonator Lăpădat Ana-Aura)

PREMIUL SPECIAL ASTRA „SILVIA POP”
URSU NADINA, clasa a XII-a, Liceul Teoretic „Ion Inculeț” Raionul. Strășeni, s. Vorniceni - Republica Moldova (prof. coordonator Condrea Zinaida, prof. Condrea Ion)
PAPP BIANCA IULIA, clasa a IX-a, Colegiul Național Militar ,,Mihai Viteazul” Alba Iulia, (prof. coordonator Simona Mureșan)

PREMIUL REVISTEI „ASTRA BLĂJEANĂ”
MAIER DANIEL, clasa a X-a, Liceul Tehnologic ,,Ștefan Manciulea” Blaj, jud. Alba ((prof. coordonator Ioana Breazu)

PREMIUL EDITURII „ASTRA BLAJ”
TĂVALĂ IULIA-GABRIELA, clasa a IX-a, Colegiul Național Pedagogic ”Andrei Șaguna” Sibiu (prof. coordonator Monique Christianne Bîc)
RAUL BURCEA, clasa a X-a, Liceul Teoretic "Axente Sever", Mediaș (prof. coordonator Bonțida Ioana)

2. Secțiunea ELEVI DE LA ȘCOLI GIMNAZIALE

PREMIUL I
Maia Daniela Loloiu, clasa a VII-a, Colegiul Național „Gh. Lazăr” Sibiu (prof. coordonator Maria-Daniela Lorinczi)
Coca Bianca, clasa a VIII-a, Școala Gimnazială Vatra Moldoviței, jud. Suceava (prof. coordonator Cristina Bîndiu)

PREMIUL AL II-LEA
Aurora Gianina Enache, clasa a VI-a, Școala Gimnazială „Ioan-Voda Cel Viteaz”, Slobozia Ciorăști, jud. Vrancea (prof. coordonator Cristina Perișan)
Diana Iouraș, clasa a VII-a, Liceul Teoretic ”Mihai Eminescu” Cluj-Napoca (prof. coordonator Viorelia Sabău)
Annemarie Lutsch, clasa a VII-a, Gimnaziul „Friederich Schiller” Târgu Mureș (prof. coordonator Ujică Adriana)
Maria Tăuth, clasa a V-a, Palatul Copiilor Bistrița (prof. coordonator Ionela-Silvia Nușfelean)

PREMIUL AL III-LEA
Alexandra-Ana Moldovan, clasa a VII-a, Școala Gimnazială Nr. 1 Bistrița (prof. coordonator Carmen Burje)
Angelina-Maria Floricioiu, clasa a VII-a, Colegiul Național „Gh. Lazăr” Sibiu (prof. coordonator Maria-Daniela Lorinczi)
Ioana Nectaria Bălan, clasa a VII-a, Palatul Copiilor Bistrița (prof. coordonator Ionela-Silvia Nușfelean)

MENȚIUNI
Ana Licu, clasa a VIII-a, Liceul Teoretic Little London International Academy- Voluntari (prof. coordonator Boncea Niculina Maria)
Irina Cristina Bodea, clasa a V-a, Colegiul Național “Avram Iancu” Câmpeni (prof. coordonator Adriana Barbu)
Pop Boncea Nicolae Teofil, clasa a VII-a, Liceul de Informatică ,,Tiberiu Popoviciu” Cluj Napoca (prof. coordonator Adriana Iancu)
Alexandra Popescu, clasa a VII-a, Colegiul Național „Gh. Lazăr” Sibiu (prof. coordonator Maria-Daniela Lorinczi)
Trufan Iasmina, clasa a VIII-a, Școala Gimnazială Vatra Moldoviței, jud. Suceava (prof. coordonator Cristina Bîndiu)

PREMIUL SPECIAL ASTRA „SILVIA POP”
Mihai Andrei Moldovan, clasa a V-a, Școala Gimnazială Nr. 1 Bistrița (prof. coordonator Anda Bența)
Legian Cătălin, clasa a VI-a, Şcoala Gimnazială « Axente Sever », Aiud (prof. coordonator Casandra Ioan)

PREMIUL REVISTEI „ASTRA BLĂJEANĂ”
Baciu Antonia, clasa a V-a, Palatul Copiilor Bistrița (prof. coordonator Ionela-Silvia Nușfelean)
Bobeleac Anastasia, clasa a VII-a, Școala: Gimnazială Nr. 11, Buzău (prof. coordonator Olguța Elena Dumitru)

PREMIUL EDITURII „ASTRA BLAJ”
Coșer Irina, clasa a V-a, Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia (prof. coordonator Oltean Sabina Larisa)
Comandașu-Soare Elizabeth Mary, clasa a VII-a, Şcoala Gimnazială „Toma Cocişiu” Blaj (prof. coordonator Istrate Diana – Elena)

3. Secțiunea STUDENȚI

PREMIUL I
Toader Andreea Alexandra, Anul II, Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, Facultatea Construcții de Mașini

PREMIUL AL II-LEA
Sude Emil Iulian, Anul II, Universitatea București

PREMIUL AL III-LEA
Radu Leonte Laurențiu, Anul I, Academia Navală „Mircea cel Bătrân”, Brăila

01.02.2021.