Volei Alba Blaj a câștigat Cupa României la volei feminin

O nouă performanță de excepție pentru Volei Alba Blaj! Echipa noastră a câștigat pentru a patra oară Cupa României la volei feminin, după ce a învins în finala de la Mioveni campioana CSM Târgoviște cu 3-1 (28-30, 26-24, 25-12, 25-22).

Finala s-a disputat duminică seara și a durat aproape două ore, cele două echipe oferind, mai ales în primele două seturi, un volei de calitate și extrem de spectaculos. Volei Alba Blaj s-a desprins în setul trei și a controlat setul patru, câștigând astfel, pentru a treia oră consecutiv, Cupa României.

În semifinalele disputate sâmbata trecută, Volei Alba Blaj a trecut de CSO Voluntari, cu scorul de 3-1 (23-25, 25-19, 25-21, 25-21), în timp ce CSM Târgoviște a învins-o pe Rapid București cu scorul de 3-0 (25-16, 25-15, 25-21).

Volei Alba Blaj, care are în palmares cinci titluri naționale, a mai câștigat Cupa României în 2017, 2019 și 2021. În acest sezon, Volei Alba Blaj a mai câștigat Supercupa României și a ajuns până în semifinalele Cupei CEV.

Echipa noastră are prima șansă și la titlul de campioană în acest sezon. Cu cinci etape rămase de disputat, Volei Alba Blaj conduce clasamentul Diviziei A1, cu 63 de puncte, la patru puncte distanță de ocupanta locului secund, CSM Târgoviște. Campionatul se reia în 13 aprilie, când Volei Alba Blaj are șansa să tranșeze lupta pentru titlu, primul meci fiind pe teren propriu chiar împotriva campioanei CSM Târgoviște.