Patru medalii pentru Atletic Club Mica Romă Blaj la Campionatele Naționale de atletism pentru cadeți

Atletic Club Mica Romă Blaj a obținut patru medalii la Campionatele Naționale de atletism pentru cadeți, Under 20, desfășurate sâmbătă și duminică (19-20 martie), în sala „Ioan Soter” din cadrul CSNB „Lia Manoliu” București. Trei dintre medalii au fost obținute în proba de 3.000 de metri, unde podiumul a fost format doar din atletele pregătite de Cristina Man.

Cea mai bună atletă din Blaj, Mihaela Blaga (18 ani), care are dublă legitimare (Atletic Club Mica Romă Blaj și CSȘ Blaj) a obținut două medalii, ambele de bronz, în probele de 1.500 de metri și 3.000 de metri. Cu această ocazie, Mihaela Blaga și-a îmbunătățit cel mai bun timp obținut atât în proba de 1.500 de metri (4:29.75), cât și în ce de 3.000 de metri (9:54.96).

La proba de 3.000 de metri, primele trei poziții au fost ocupate de elevele pregătite de Cristina Man. Proba a fost câștigată de Iulia Mărginean (CSȘ Mediaș și AC Mica Romă Blaj), cu timpul de 9:36.82, locul doi a fost ocupat de Alexandra Hudea (CSȘ Mediaș și AC Mica Romă Blaj), cu timpul de 9:44.08, iar pe poziția a treia s-a situat Mihaela Blaga (Atletic Club Mica Romă Blaj și CSȘ Blaj), cu timpul de 9:54.96.